Lis 22

Lampy orientalne i stylowe

Zaprojektowanie oświetlenia w domu tak by było ciekawe a równocześnie funkcjonalne, nie jest obecnie proste. Na rynku jest duża ilość różnego rodzaju opraw, lamp czy żyrandoli. Szczególnie w sklepach internetowych i hurtowniach elektrycznych ten wybór jest ogromny. Nie każdy ma tą zdolność dobierania wszystkiego w harmonijną całość, która wygląda modnie, ciekawie a przy okazji jest funkcjonalna. Jest pewien schemat wokół którego najwięcej osób buduje oświetlenie domu. Lampy plafony mają tysiące różnych wzorów i są na pewno fajnym dodatkiem.

W kuchniach obecnie najwięcej osób stawia na reflektory halogenowe, zarówno sufitowe jak i ścienne, których światło jest skierowane na odpowiednie, ważne punkty. W jadalniach królują obecnie plafony, które zawieszane są nad stołem, najczęściej dosyć nisko. Jedynie w salonach nie ma tak do końca określonej mody, na której można byłoby się wzorować. Tu w zasadzie sprawdza się wszystko pod warunkiem, że pasuje do ogólnego wystroju pomieszczenia. Coraz częściej są to włoskie lampy orientalne, bogato zdobione. Niczym niezwykłym są również różne lampy z kloszami papierowymi, lampy stojące ceramiczne czy lampy kute. Jest tu po prostu ogromna dowolność ograniczona tylko pomysłowością właściciela a także tego jaki jest wystój salonu oraz jakie są cechy w kwestii budownictwa przede wszystkim chodzi tutaj o to, jak wysoko jest strop. Przy niskich pomieszczeniach raczej rezygnuje się z żyrandoli i bardzo dużych lamp wiszących, które i tak by nie prezentowało się odpowiednio. W niskich pomieszczeniach lepiej sprawdzają się plafony czy też inne lampy sufitowe, które nie są zbyt obszerne czy zbyt długie.

Ta ogólna dowolność sprawia, że z dobraniem oświetlenia do salonu zawsze są największe problemy. Zdecydowanie prościej jest dostosować rodzaj źródeł światła do łazienek, korytarzy czy na schody. Tu wszystko zależy od kolorystyki wnętrz i tego by dobierać maksymalnie neutralne lampy czy oprawy oświetleniowe, bez zbędnych zdobień, za to w pełni funkcjonalne. To wystarczy b y oświetlenie tych pomieszczeń spełniało wymagania obecnej mody w aranżacji wnętrz.